Історична садиба ювелірів кінця на Андріївському узвозі, 18, може остаточно зруйнуватися, повідомив краєзнавець Антон Короб.
У головному будинку осипається стеля, місцями її зовсім немає, також пошарпані стіни, вибиті двері й вікна. Також почав осипатися фасад, а декоративні елементи зруйновані. Під садибою лежать залишки зруйнованої кераміки. На нижній терасі між головним будинком і першим флігелем пошкоджені проходи й дороги, лежить купа сміття.
«Ще кілька років тому можна було побачити руїни флігеля, проте зараз немає ані сліду», – додав Короб. Уже понад 10 років садиба приватизована і просто розвалюється. За словами Короба, нещодавно розпочали роботи з підготовки до будівництва, у процесі яких розчистили верхню терасу від залишків дерев’яного флігеля. Споруди, навіть які вже знищені, перебувають на обліку як пам’ятки.
Дворики колишнього приватного володіння розташовані на двох терасах під Замковою Горою. У 1879 році тут почали будівництво двоповерхового дерев’яного будинку на мурованому підвалі. У первісному вигляді будинок був вужчим – фасад на чотири віконні осі. Пізніше на верхній терасі садиби збудували дерев’яний двоповерховий флігель, оздоблений різьбленими елементами.
У 1891 році головний будинок вирішити добудувати. Старий будинок включили в новий об’єм мурованого будинку, а на його нижній терасі звели дуже вузький двоповерховий флігель. На верхній терасі до дерев’яного флігеля додали ще два мурованих. У цих приміщеннях були майстерні й виробничі приміщення з кімнатним житлом для підмайстрів.
Наприкінці 19 – на початку 20 століття ця будівля була осередком релігійного мистецтва. У головному будинку були квартири, де мешкали багато живописців – Григорій Рогожкін, Євстафій Дяченко, Григорій Виґуров. У 1980-х роках тут розмістили художні майстерні.
Власник будинку-памʼятки уклав охоронний договір після позову Київської міської прокуратури. З 2011 року він відмовлявся укладати охоронний договір, утім тепер має провести тут протиаварійні й ремонтно-реставраційні роботи, пояснюють у прокуратурі.