Міністерство оборони України затвердило інструкцію із застосування працівниками ТЦК та СП приладів фото- та відеофіксації. Вона має набути чинності.
Відеозапис буде вестись безперервно до завершення виконання заходів з оповіщення і перевірки військово-облікових документів, повідомляє Судово-юридична газета з посиланням на нову інструкцію Міноборони.
Вимикати зйомку чи видаляти запис – заборонено
Як зазначає видання, уповноважений представник ТЦК повинен буде включити портативний відеореєстратор з моменту початку виконання службових обов’язків щодо здійснення заходів оповіщення і перевірки військово-облікових документів. І вести відеозапис без перерви аж до завершення виконання заходів. Це передбачає Інструкція із застосування ТЦК технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації.
16 вересня Міністерство юстиції зареєструвало даний наказ Міноборони №532 від 6 серпня 2024 року про затвердження інструкції, але вона ще не набула чинності.
Застосування уповноваженими представниками ТЦК технічних приладів і засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, здійснюється з метою:
1) попередження, виявлення або фіксування порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку;
2) фіксації дій уповноважених представників.
Інструкція передбачає, що відеореєстратор (пристрій, призначений для запису, зберігання та відтворення відеоінформації), а простіше – бодікамера, повинен мати такі технічні характеристики та особливості конструкції, які дають змогу закріпити його на форменому одязі. В окремих випадках, бодікамеру можна тримати в руках.
Під час виконання своїх повноважень уповноваженому представнику ТЦК забороняється:
- видалення відеозаписів з портативного відеореєстратора та зміна їх системної дати та часу;
- примусове виключення портативного відеореєстратора, у тому числі на вимогу сторонніх осіб;
- перешкоджання здійсненню фото- та відеофіксації;
- використання портативного відеореєстратора у випадках, не пов’язаних із здійсненням ним повноважень;
- копіювання, передавання інформації з портативного відеореєстратора, карти пам’яті стороннім особам.
Записи з бодікамер працівників ТЦК можуть передавати адвокатам чи журналістам
Фото- і відеозаписи або копії записів з портативних відеореєстраторів, які будуть застосовувати уповноважені представники ТЦК, можуть бути надані за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, поліції та інших осіб у порядку, передбаченому законом, пише Судово-юридична газета.
В Інструкції також йдеться, що дозволяється передавання фото- і відеозаписів для використання медіа, а також поширення в мережі Інтернет, але лише з дозволу керівника ТЦК і з дотриманням Закону “Про захист персональних даних”. Таке передавання здійснюється виключно з метою забезпечення безпеки та захисту інтересів громадян, суспільства і держави, “а також з метою захисту гідності та честі особового складу ТЦК”.
Додамо, під час вмикання камери співробітник ТЦК повинен перевірити правильність дати та часу, а також попередити осіб, відносно яких проводиться фото- і відеофіксація, про зйомку. Строк зберігання на сервері фото- та відеозаписів з портативних відеореєстраторів становить 30 днів з дати завантаження відповідної інформації.